Gynekologické záněty v těhotenství

16.04.2025

Mnoho žen zaznamená během těhotenství hojnější vaginální výtok. Pokud je řídký, bezbarvý či bělavý a nedoprovází ho další obtíže jako pálení, svědění či zápach, je s největší pravděpodobností vše v pořádku a není třeba se znepokojovat. Tento výtok má ochrannou funkci a může souviset s vyšší mírou prokrvení poševní sliznice i s běžnými hormonálními změnami v těhotenství.

V závěru těhotenství, kdy se porodní cesty začínají připravovat na porod, můžeš zaznamenat odtok hlenu či vazké tekutiny, někdy také s příměsí krve. Jedná se o hlenovou zátku, která běžně tvoří ochrannou bariéru v děložním hrdle, v závěru těhotenství dojde k jejímu uvolnění a odtoku. Další věc, která se může na konci těhotenství přihodit, je odtok malého množství plodové vody, který žena zamění za výtok a opačně, některé ženy jsou zaskočeny jednorázovým výtokem a mají pocit, že jim odtéká plodová voda. Vodnatý vaginální výtok může být velmi podobný plodové vodě, která je obvykle čirá, bez zápachu a odtéká průběžně, zejména pak při pohybu. Pokud si nejsi jistá, oč se jedná, obzvlášť pokud není miminko donošené, obrať se na porodní asistentku či lékaře.


Kdy se jedná o infekci, kterou je třeba řešit?

Pokud se objeví výtok (tvarohovitý, šedobílý, zpěněný, vodnatý, smetanový až žlutý atd.), který může zapáchat a obvykle ho doprovázejí další obtíže jako například svědění či pálení v pochvě, zarudnutí poševní sliznice a poševního vchodu, bolest při pohlavním styku a bolest v podbřišku, je nutné, abys navštívila lékaře. Ten určí původce a rozsah onemocnění, nastaví vhodnou léčbu a doporučí ti vhodná režimová opatření.

Neléčené gynekologické záněty mohou pronikat z pochvy děložním hrdlem do dělohy a dále se šířit skrze plodové obaly do plodové vody k nenarozenému dítěti. V případě dlouhodobého zanedbání mohou některé druhy infekcí způsobit vážné potíže, v těhotenství zejména samovolný potrat či předčasný porod. Dále dochází k oslabení poševní sliznici, která je vlivem opakujících se zánětů křehká a náchylná k rozsáhlejším porodním poraněním, které se pak také hůře hojí.


Jaká je prevence a léčba vaginálních zánětů?

  • Pokud trpíš příznaky vaginální infekce, je v první řadě nutné navštívit gynekologa, aby určil, o jakou infekci se jedná a zvolil vhodnou léčbu.
  • V průběhu léčby se vyvaruj pohlavnímu styku. V některých případech je nutné léčit oba partnery současně. Použití prezervativu během léčby nemusí být vždy řešením, protože může způsobit změny pH v pochvě a narušit tak poševní mikroflóru.
  • Nos bavlněné spodní prádlo, prané v šetrném pracím prostředku. Vyhni se syntetickým materiálům a kalhotkám typu tanga.
  • Nepoužívej parfémované vložky a toaletní papír. Pokud je to možné, dej přednost neparfémovaným vložkám bez lepících proužků, látkovým vložkám nebo pouze bavlněným spodním kalhotkám a často je měň. Dbej na prodyšnost materiálu.
  • Nekoupej se a nesprchuj horkou vodou. Intimní partie omývej vlažnou až chladnou vodou. K mytí intimních partií používej pouze čistou vodu, případně neparfemované nedráždivé prostředky s přiměřeným pH.
  • Pokud obtížemi netrpíš a chceš vyrazit do bazénu, vybírej si spíše bazény se slanou vodou. Použít můžeš také tampón, namočený v 0,5 dl olivového oleje s 2 kapkami éterického oleje tea tree. Tampón by měl být bez obsahu zbytečných syntetických látek a bělidel. Takto připravený tampón poslouží jako "bariéra" před vnikem infekce do pochvy. Ihned po koupání ale tampón vyhoď a oblékni si suché prádlo. Při obtížích úplně vynech koupání nejen v bazénech.
  • Pokus se omezit cukr ve všech formách. Jednoduché uhlohydráty a cukry ve stravě podporují množení a růst kvasinek v těle (nemusí být jen v pochvě, ale také například v ústech či ve střevech). Zkus se vyhnout také bílé mouce, bílé rýži, zpracovaným ovocným šťávám, sušenému ovoci, sladidlům a dochucovadlům (kečup, majonéza atd.).
  • Pokud trpíš kvasinkovou infekcí, do jídelníčku zařaď více fermentovaných potravin, probiotik, prebiotik a pokud potřebuješ sladit, použij sladidla, která nepodporují růst kvasinek, jako je xylitol či stévie.
  • V neposlední řadě podporuj svou imunitu zdravým životním stylem.
Vytvořte si webové stránky zdarma!