Cesta do porodnice aneb Už je to tady!
Kdy vyrazit do porodnice aby to nebylo moc brzy nebo moc pozdě?
To je otázka, která se honí hlavou snad každé budoucí mamince. Možná máš svůj porodní plán, načtené knížky i rady z okolí ale každé tělo i každý porodní příběh je jedinečný. V tomto článku se podíváme na signály, které mohou napovědět, že je čas se sbalit a vyrazit. Pomohu ti lépe porozumět svému tělu i tomu, co je v těchto chvílích opravdu důležité, včetně tvého vlastního pocitu bezpečí a klidu.
Hlenová zátka
Na konci těhotenství, kdy se porodní cesty začínají připravovat na porod, může dojít k uvolnění a odtoku hlenové zátky. Jedná se o malé množství hustého hlenu či vazké tekutiny, který během těhotenství tvoří ochrannou bariéru v děložním čípku. Některé ženy tento jev nezaznamenají vůbec, jiné ho mohou zaměnit s odtokem plodové vody nebo vaginálním výtokem.
Hlenová zátka může odejít najednou či postupně odtékat, uvolnit se může při pohlavním styku, při vaginálním vyšetření před porodem, při odtoku plodové vody nebo i v druhé době porodní. Pokud odejde hlenová zátka bez přítomnosti kontrakcí či odtoku plodové vody, nejedná se o začátek porodu, ale o postupnou přípravu porodních cest. Začátek porodu může nastat během několika dní, někdy i týdnů.
Tělo se čistí
Dalším signálem blížícího se porodu může být častější stolice nebo průjem. Tělo se tímto způsobem přirozeně čistí. Pohyby střev mohou také dráždit dělohu a tím vyvolat kontrakce. Je však nutné vyloučit dietní chybu či případnou infekci a pokud průjem přetrvává, kontaktuj lékaře. Tyto obtíže může způsobit také nadměrné množství magnézia, které lékaři často předepisují proti předčasné děložní činnosti a svalovým křečím.
Poslíčci
Upozornit na blížící se porod mohou také poslíčci neboli Braxton-Hicksovy kontrakce, které nevedou k otevírání porodních cest. Některé ženy je nepocítí vůbec, jiné je vnímají jako bolesti v podbřišku a kříži podobně jako při menstruaci, nebo jako tvrdnutí bříška v různé intenzitě a většinou i nepravidelných intervalech.
Jak ale odlišit poslíčky od porodních kontrakcí? Pokud tě zastihne tvrdnutí bříška či bolest v podbřišku nebo kříži, zkus ještě nabrat co nejvíce sil, které se ti budou hodit u případného porodu. Lehni si tedy do postele, dej si na podbřišek nahřátý polštářek či termofor a odpočívej. Pokud ti v leže nebude pohodlně, zkus teplou sprchu či vanu. Pokud se jedná o poslíčky, s teplem dojde k úlevě či k jejich úplnému vymizení. Pokud se jedná o kontrakce vedoucí k porodu, může ti teplo také ulevit ale kontrakce nepřejdou, naopak se jejich interval ustálí a naberou na intenzitě.
Jelikož je každá žena i tělo jiné, může být v některých případech obtížné poslíčky rozeznat. Pokud se doma nebudeš cítit dobře a nebudeš si jistá, co se děje, kontaktuj svou porodní asistentku, dulu nebo porodnici, do které se chystáš a poraď se.
Pokud ti bříško tvrdne pravidelně zhruba každých pět minut, jedna kontrakce trvá déle než minutu, musíš ji prodýchat a tento stav trvá déle než hodinu, pak se obecně doporučuje vyrazit do porodnice. Opět je však nutné jednat individuálně s ohledem na dobu dojezdu do porodnice, subjektivní pocity, předchozí porody či například překotné porody v rodinné anamnéze.
Odtok plodové vody
Porod může začít také odtokem plodové vody. Některé ženy slyší "lupnutí", po kterém odteče velké množství plodové vody, jiným začne voda odtékat v malém množství, obecně pak silněji při pohybu či změně polohy. Nikdy ale neodteče všechna voda najednou a bude odtékat postupně až do porození miminka.
Je zde také několik situací, které můžeš s odtokem plodové vody zaměnit. Jedná se například o vaginální výtok či únik moči (způsobený tlakem těhotné dělohy na močový měchýř). Pro detekci plodové vody můžeš použít test koupený v lékárně nebo se jet nechat zkontrolovat do porodnice. V mnoha porodnicích se provádí test na přítomnost vody plodové např. na vložce pomocí temešváryho činidla. Tento test je také často pozitivní při změně pH, které nemusí znamenat jen odtok plodové vody, ale také přítomnost spermatu či moči.
V případě, že ti odteče plodová voda, se zaměř na její barvu. Když je čirá, nažloutlá či narůžovělá, je vše v pořádku. Odtéká-li zakalená kašovitá hnědá či zelená voda, miminko vyprázdnilo obsah svých střev do plodové vody. Nemusí se jednat o krizovou situaci ale je vhodné vyrazit do porodnice a nechat se zkontrolovat.
Kolem 36. - 37. týdne těhotenství se obvykle provádí vyšetření na GBS (streptokok skupiny B) výtěrem z pochvy a konečníku. V případě pozitivity tohoto testu lékař doporučí preventivní podání antibiotik před porodem miminka a proto je vhodné vyrazit po odtoku plodové vody do porodnice. Pokud chceš vědět víc o rizicích, která s sebou GBS pozitivita nese a jaká jsou opatření, když se antibiotika nestihnou podat nebo si jejich podání nepřeješ, podívej se na tento článek.
Na nic nečekej a jeď
V některých případech je nutné vyrazit do porodnice ihned a nechat se zkontrolovat. Jedním z nich je silné krvácení jasnou červenou krví. V takovouto chvíli je nutné vyrazit opravdu ihned, případně si zavolat RZS. V případě slabého zakrvácení či špinění se nemusíš znepokojovat, může se jednat o známku přípravy porodních cest na porod, zejména pak při nástupu kontrakcí. Jet na kontrolu je vhodné také v případě, že cítíš neobvykle málo nebo naopak moc pohybů miminka. I v případě, že kontrakce ještě nejsou pravidelné nebo nejsou moc silné ale ty se už doma necítíš bezpečně, vyraz do porodnice hned. Ať už pojedeš k porodu nebo na kontrolu s akutním problémem, vždy do porodnice zavolej a informuj personál o své situaci.
Řiď se vždy svými pocity. Rozhodující nejsou pravidla a čísla ale to, jak se ty sama cítíš. Řiď se vždy svými pocity.